Zpět
xxx

... v tomhle žijem ...Pár odložených citátů.Petr Havlík:Kolektivní duše a nakažlivá moc. Pochod ve stopách vůdce. FORUM24 23.8.2021
...
Ten, kdo získá moc hanebným způsobem ji pak stejně hanebně vykonává, i kdyby stokrát tvrdil opak.
...


Angelika Bazalová:Testy nás epidemie nezbaví, nakažené často neodhalí, je to omyl, varuje imunoložka Zuzana Krátká. Aktuálně 19.3.2021
...
Náš názor je od začátku stejný a shoduje se s názorem Mikrobiologické společnosti. Antigenní test byl vyvinut proto, aby se testovali lidé s klinickými příznaky u lékaře. U těchto lidí mají antigenní testy nejvyšší spolehlivost. Skoro v každém návodu je věta o tom, že kvalita testu byla ověřena na příznakových pacientech a není zaručena u lidí bez příznaků. To, že si tyto testy politici přivlastnili pro plošné testování velkých skupin bezpříznakových lidí a z testů udělali nástroj, který nás zbaví epidemie, považuji za jeden velký omyl. Odborníci upozorňují od září 2020, že to nebude fungovat. A praxe potvrzuje, že počet falešně negativních testů je značný
...


Petr Havlík: Agresivní uchvatitele moci spojuje neustálý pocit strachu. Forum24 16.11.2020
...
Našim problémem nejsou jen tito samolibí sebevědomí klauni, ale to, že se vydrápali až na vrchol a drze se nám léta smějí do očí. Kdo a proč je stvořil? Kdo a proč je podporoval a podporuje? Kdo a proč je volí? Jaká je alternativa po jejich pádu? Jak silné a odolné jsou instituce státu? Jakou váhu mají skutečně nezávislá média? Co všechno si lidé ještě nechají líbit?
...


Sabina Slonková: Neschopný a zbabělý premiér nemůže vést zemi. Seznam Zprávy 9.10.2020
...
"Kdo to chce vidět, už delší dobu ví, že lídr hnutí ANO nezařídil vlastně vůbec nic. Na důchodovou reformu ani nesáhl, veřejné finance rozfofroval, státní správu kvůli svým mocenským choutkám na roky zdevastoval."
...


Jiří Sezemský: Zdroje jsou? Schillerová chce letos v dopravě prostavět 200 miliard a další vládní absurdity. Forum24 24.6.2020
...
Vláda nemá žádný plán, jak zvýšené výdaje zaplatit, a překonává bývalého premiéra Vladimíra Špidlu (ČSSD), který prohlašoval, že „zdroje jsou“. Nejsou a nebudou jinde, než zase v kapsách daňových poplatníků.
...


Igor Adamovič: MÁME SE BÁT VLASTNÍ VLÁDY? Blog Respekt.cz 31.3.2020
...
Abych to shrnul, bojím se toho, že boj s virem je veden záměrně způsobem, který není vhodný. Zhoršující se podmínky přibližují Babiše k jeho cíli, ke konečnému a úplnému převzetí státu. Tomu se musíme rázně postavit. Čínský virus možná ohrožuje některé z nás, ale kroky naší vlády přímo na životech ohrožují všechny seniory, těžce nemocné, zdravotníky. Dále likvidují naši ekonomiku, celé společenské třídy a ve výsledku naši občanskou svobodu, naši demokracii. Čínský virus nás nesmí přenést do Pekingu na Náměstí nebeského klidu. Pomalu nás tam ale postrkává hradní klika ruku v ruce s profikorupčním hnutím ANO v čele s estébáckým udavačem.
...


Jiří Karásek: Kdo za to může? Blog.Respekt.cz 5.3.2020
...
Jedno je ale skoro jisté: Přijde doba po Babišovi a vyvstanou otázky: Co s tím? Co s mafiánsky řízenými úředníky, poslanci a ministry? Co s bezohlednými asociálními poradci a jejich PR štáby? Co s nižšími úředníky preventivně předpodělanými z každého rozhodnutí, za které by měli nést zodpovědnost? Co s mocí opojenými finančními úředníky a celníky, zvyklými i bez pokynu likvidovat, koho se jim zamane?
...


Petr Havlík:Teflonový Bureš – vládce nad českou krajinou. Forum24 22.2.2020
...
Vláda Andreje Babiše byla již opakovaně několika zahraničními zdroji popsána jako dokonaný pokus o převzetí státu. Dle výzkumu London School of Economics je Česká republika ilustrativním příkladem „korporátního převzetí státu“ v otevřené společnosti a jedná se o rozhodující případ ve střední Evropě. Převzetí státu (state capture) je vrcholové stadium systémové korupce. Tento termín byl poprvé použit Světovou bankou kolem roku 2000 k popisu situace v některých středoasijských zemích, které přecházely ze sovětského komunismu. Konkrétně se jednalo o situace, kdy zkorumpované skupiny osob využily svého vlivu na vládní činitele a zákonodárce ke kontrolování vládního rozhodování. Posílily tak své vlastní ekonomické zájmy. Lídři těchto skupin se později stali známými pod názvem oligarchové. Vzpomínáte si na podivnou privatizaci Unipetrolu a pozdější prosazení biopaliv z řepky olejky?
...


Bohumil Doležal:Proboha! Už dávno přece vůbec nejde o žádného Šmardu! Echo24 19.8.2019
...
Jsou tu tři věci, které neztrácejí na naléhavosti. Jsou živé, tak říkajíc rozpracované a navzájem jedna s druhou souvisí.
Za prvé: ústavní žaloba na prezidenta. Senát ji vypracoval, podání závisí na schválení PS. Je možné říkat, že to nemá šanci. Jenže nejsme v tak luxusní situaci, abychom mohli dělat jen věci, které mají šanci na úspěch. Naděje na úspěch vzniká ostatně jen tím, že se člověk snaží o věci, které samy o sobě, bez něho, šanci na úspěch nemají.
Za druhé: volby (nejdůležitější jsou samozřejmě ty do PS, a to co nejdřív to půjde).
A za třetí, to nejdůležitější a nejtěžší: aby volby vůbec měly nějaký smysl, je třeba, aby bylo koho volit. V současné době tomu tak není. Možný program je v tom základním jednoduchý, ale nikomu se do něho nechce: odstranění Nových pořádků a obnova polistopadové demokracie. To znamená v první řadě: Antizeman a Antibabiš. Zdůrazňuji ovšem, že zrovna tohle je program, od něhož se dnes všichni unisono distancují.


Vladimír Mertlík: Vybírání prezidenta není Česko hledá Superstar. Zeman ukazuje, čím je přímá volba nebezpečná. Reflex.cz 23.7.2019
...
Premiér, který dosud hrál Terminátora a který díky kostlivcům ve skříni podepsal smlouvu s ďáblem o své ochraně, je díky tomu marionetou v rukou principála, který by měl jen uvádět do stanu a vítat hosty. Zbývají komouši chovající se jak vrchní, který před časem utekl s tržbou, ale dnes už zase žere a mlaská jak vážený host. A zbývá už jen hradní kamarila kriminálních existencí a kapesních zlodějů, která má na moci Miloše Zemana zájem jak finanční, tak i dočasně dekriminalizující. Takový je výsledek dvou přímých voleb prezidenta, voleb plných lží a finančních podvodů ze strany pozdějšího vítěze.
...


Pavel Šafr: Jak to dopadá, když se z lhaní a zatemňování pravdy stane národní sport. Forum24.cz 8.6.2019
...
Vláda Andreje Babiše je prostě dílem estébácké a komunistické mafie v naší zemi ošperkované navíc nahnědlým xenofóbním hnutím Tomia Okamury.
...


Matyáš Zrno: Úvaha o smyslu a charakteru demonstrací: Nezbavím se duchů, jež jsem vyvolal… Forum24.cz 18.5.2019
...
Babiš se tvořil v době Nečasovy vlády, která zápasila s hlubokou ekonomickou krizí a byla závislá na podpoře nevyzpytatelného hnutí Věci veřejné. Byla to Sobotkova ČSSD, kdo okamžitě najel na příběh o zkorumpované protilidové vládě a kdo následně Andreje Babiše pozval do vlády a poskytl mu čtyři roky na budování pozice, ze které se nakonec stal premiérem. A nebyla to jen ČSSD. Byly to odbory, byla to krajní levice (tehdy pod značkou ProAlt), byla to část justice (především státní zástupci, kteří nakonec Nečase „sundali“), byla to značná část novinářů, byl to protikorupční neziskový sektor v čele se skupinou Rekonstrukce státu.
...


Jiří Sezemský: Bradáčová varuje před zásahy Babišovy vlády do justice. Proč až dnes? Forum24.cz 15.5.2019
...
Důvody k nejvyšší ostražitosti a protesty proti premiérově postupující aroganci moci skutečně mají své opodstatnění. Ale důvěru by měli posilovat i státní zástupci. Proč byly odloženy kauzy korunových dluhopisů Agrofertu a podezřelého prodeje firmy Profrost? Ostatně i ostře mediálně nastartovaná Ištvanova kauza Faltýnek, Rafaj a Feix nějak podivně utichla.


Pavel Šafr:Otázka dne: Jaké perspektivy má masové hnutí proti Babišovi? Stojí na křižovatce. Forum24.cz 7.5.2019
...
A k čemu nám je totálně nezávislé státní zastupitelství, když nám tu jeden nezávislý státní zástupce bezdůvodně svrhl v roce 2013 legální vládu?
...


Petr Havel: 9 absurdních dotací a byrokratických požadavků, které postrádají logiku a zhoršují životní prostředí. Reflex.cz 1.5.2019

...
Rostoucí objem dotací do zemědělství a zároveň rostoucí byrokracie spojená s podmínkami pro výplatu podpor generují tak mimořádně nepřehledný soubor opatření, že se v něm ztrácí nejen nezemědělská veřejnost, ale často i zemědělci samotní. Především je ale kvůli tomu snadné začlenit do dotačních titulů naprosto nesmyslné programy, které zůstávají navenek zcela skryty, což mnohým jejich tvůrcům i příjemcům vyhovuje. Nelogických, ba proti základnímu selskému rozumu jdoucích dotací jsou desítky, a jen zlomek z nich vnímá laická veřejnost. Skutečnost je ovšem mnohonásobně horší.
...


Radomil Bábek: Kdo tady krade? Neviditelný pes 25.4.2019

...
Podnikatelé, živnostníci a jejich zaměstnanci živí tento stát, živí státní aparát i 6 milionů státních pojištěnců. Podnikatelé a živnostníci živí Andreje Babiše. Podnikatelé a živnostníci nekradou, oni se jen snaží přežít.
...


Pavel Šafr:Češi se zbláznili: Financují ze svých daní firmy svého premiéra. Forum24cz 25.4.2019

...
Babiš pobíral v roce 2017 v dotacích 2,1 miliardy korun. Jeho firmy přitom odvedly na daních 739 milionů. Výše těchto dotací se během pěti let Babišova vládnutí téměř zdvojnásobila. Jestliže tyto dotace již Agrofertu Andreje Babiše neproplácí Evropská unie a české úřady (přes které transfer evropských peněz probíhá) nadále tyto dotace Agrofertu proplácí, tak se v Česku odehrává zcela bezprecedentní a bizarní situace. Občané ochotně přispívají peníze do soukromé kapsy svého premiéra.
...


Karel Steigerwald: Prezident a premiér aneb Dvě nepotřebná dramata, obě páchnou. Reflex.cz 22.2.2019

...
politika z obou udělala postavy monumentální a z jejich problémů hlavní politické téma, které neplodně štěpí společnost. Ta má zcela jiné problémy, o které je třeba svádět politický zápas, než je chování prezidenta a dotační problémy premiéra. Jenže všechny politické problémy doby žijí ve stínu potíží těch dvou. Ano, potíže by tu už dávno nebyly, kdyby soudní moc řekla jasně, co je a není podle zákona, který platí i pro prezidenta.
...


Petr Fiala ,twitter 19.2.2019.

Myslím, že se pan premiér spletl. Nechce z ANO vybudovat “Catch all party”, ale “Cash all party”. To bych mu snad i věřil...


Petr Havlík: Babišův vehikl na uchvácení státu jménem hnutí ANO. Forum24.cz 19.2.2019.

...
Už teď je zřejmé, že chemický a zemědělský magnát ze Slovenska změnil Česko k nepoznání. Nejde jen o řepku olejku a chemická hnojiva na staronových kolchozních lánech Agrofertu. Nejde jen o diskutabilní potravinářskou produkci, o umělá oplodnění a dalších 200 aktivit našeho majitele státu. Ze všeho nejvíce jde o poselství doby – lhát a podvádět se vyplácí, a může vás to dovést až na samotný vrchol. Nezakryje to ani nekonečné množství líbivých řečí a slibů. Firemní strana s mocenským kartelem v zádech se teď bude tvářit jako catch-all party, aby to znělo světově.
...


Karel Steigerwald: Babiš za osmnáct, Zeman za dvacet bez dvou. Oba škodí republice. Reflex.cz 8.2.2019.

...
Pohrdání demokratickými zvyklostmi i pravidly, ustavičné napadání demokratických institucí, výsměch inteligenci vůbec, přeceňování inteligence vlastní či vychloubání hodné venkovských synků s vyhrnutými rukávy, to jsou dnes důležité skladebné prvky nejvyšší politiky. Politická elita u moci jde příkladem, jak průhlednými fintami obelstít zákony. Taková praxe vládní elity dává „demokratické mravnosti“ rozměr mravnosti koňských handlířů.
...


Robert Břešťan:K ovládnutí státní správy sepsala Babišova vláda další novelu. Vyhazov posvětí dvě razítka. Hlídací pes 8. února 2019.

...
V meziresortním připomínkovém řízení je nyní novela, díky níž o organizačních změnách na ministerstvech, jako je třeba rušení odborů a propouštění úředníků či náměstků (tzv. změnách systemizace), už nebude muset rozhodovat vláda, ale postačí jen souhlas ministerstva financí a vnitra.
...
Návrh je přílepkem k novele zákona 218/2000 Sb. Jeho pátá část nese název Změna zákona o státní službě. Protože jde ale o zákon o rozpočtových pravidlech, garantem novely je Ministerstvo financí, a ne Ministerstvo vnitra, pod nějž jinak služební zákon spadá.
...

Miroslava Němcová: Živnostníci na prodej? Andrej Babiš vyráží na nákupy. Forum24.cz 8.2.2019.

...
Nyní, když už vyčerpal postihem živnostníků a církví levicový voličský rezervoár, potřebuje brát hlasy i jinde. Proto přichází s náručí slibů pro ty, které už má na kolenou a ví, že na každou úlevu zoufale čekají. Počítá s tím, že zapomenou na to, co bylo. Že sliby budou silnější než zkušenost. A to by byl jeho majstrštyk: získat hlasy těch, které likviduje.
...


Jiří Sezemský: Protikorupční fronta posloužila, může jít. Premiér Babiš ji už nepotřebuje. Forum24.cz 4.2.2019.

...
Je skutečností, že Babišův kabinet v tichosti a bez zájmu médií rozhodl o převedení Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí z Úřadu vlády na ministerstvo spravedlnosti v držení hnutí ANO. Tato organizační změna platí od ledna a symbolicky skutečně význam protikorupční rady ponižuje.
V čele tohoto poradního orgánu vlády formálně zůstává premiér Andrej Babiš, když se do této funkce proti dosavadním zvyklostem nominoval sám. „Já jsem příkladem boje proti korupci,“ zdůvodnil tento netradiční krok a současně koordinaci práce delegoval na svého politicky nevýrazného ministra Jana Kněžínka. Ministerstvo spravedlnosti převzalo agendu i zodpovědnost za úkoly, které v této oblasti dostane ministr.
...


Pavel Kosatík: Platí Levitského a Ziblattova kniha o záchraně demokracie pro celý svět? Aktuálně.cz 2.2.2019.

...
Pokud by Levitsky a Ziblatt žili v dnešní České republice a orientovali se v jejích poměrech, co by asi poradili českým politikům? Představitelům nepopulistických stran - bez ANO, SPD, KSČM a bohužel dnes už také bez sociální demokracie - by řekli, aby se semkli, překousli všechny animozity a spěli k těsné koalici: v čem se tyto strany liší, je méně podstatné než riziko, které pro systém představuje populistický blok. Pokud pak jde o tu základní věc, to jest jak kromě psaných obnovit i ta nepsaná a neviditelná pravidla, tady by asi každá rada byla drahá. Je naše demokratická minulost ideově dost vydatná? Stačilo v nás ono nepsané zakořenit? Je co obnovovat?


Pavel Páral: Babiš řeší svůj problém. Euro.cz 2.2.2019.

...
Do té doby můžeme našemu premiérovi dávat za pravdu nejen v tom, že v Česku lze objednat trestní stíhání, ale také ho lze na objednávku zastavit. A když k tomu přičteme nový zvyk pana prezidenta naznačovat vysoce postaveným soudcům, že pokud rozhodnou podle jeho představ kauzy, které se dotýkají jeho politických zájmů, čeká je kariérní postup, o němž nerozhoduje nikdo jiný než on, máme pro obyvatele České republiky jisté zeměpisné překvapení. Už se totiž nenacházíme ve střední Evropě, ale někde ve střední Asii.


Jiří Leschtina:Co s prezidentem utrženým ze řetězu? Hnát ho před Ústavní soud je správné. Aktuálně.cz 30.1.2019.

...
Měli bychom vzít na vědomí, že prezident Zeman se ve svém posledním volebním období rozhodl destruovat demokratické instituce, bez nichž se demokracie nemůže udržet. Že na mušce už nemá jen "zrádce" ze své bývalé strany, vzpurné rektory, nenáviděné novináře. Teď už útočí na celý stát, jeho právní jistoty, pojistky, bezpečnost, západní orientaci.
...


Petr Havlík: "Politiku neřeším, jsem tady kvůli byznysu". Přítomnost 27.1.2019.

...
Tento týden se objevila další zpráva, která potvrzuje výše uvedené teze. Nová česká společnost České lithium slovenského miliardáře Pavola Krúpy nabídla australské společnosti European Metals Holdings, že koupí její dceřinou firmu Geomet, která má licenci na těžbu lithia u Cínovce. Krúpa je blízký spoluhráč Andreje Babiše. V minulosti proslul se svou finanční skupinou Arca Capital jako legalizátor údajných byznysových výnosů expremiéra Grosse. Loni 28. října obdržel od prezidenta republiky Zemana státní vyznamenání. Nedávno se významně angažoval v kauze OKD, a to po dohodě s Babišem a Zemanem. Vzpomínáte? Lithium se stalo velmi výbušným tématem voleb na podzim 2017, a to díky expresivnímu podání KSČM a ANO. Svět je malý a o „náhody“ není nouze. Kruhy se uzavírají. Je zbytečné nehorázným lidem vyčítat jejich nehoráznosti, je to jejich přirozenost. Oni se diví, že se jejich nehoráznostem divíme. Z těch takzvaných menších zel se vyklubali pěkní prevíti. Zaklínají se svými byznysovými úspěchy, bez ohledu na to, s kým a jak jich dosáhli. Teď nám vládnou a rozhodují o naší budoucnosti. To není nářek, nýbrž konstatování holého faktu. Poznání skutečnosti může být prvním krokem k nápravě. Kéž by.


Pavel Šafr: Česko má za sebou týden destrukce právního státu. Právo již neplatí pro všechny stejně. Forum24.cz 26.1.2019.

...
Téměř bez zájmu velkých médií tu ale s velkou pravděpodobností probíhá třetí děsivý útok na právní stát. Jedná se o postupné odkládání kriminálních kauz Andreje Babiše a nátlak na komisaře Nevtípila, který vyšetřuje nejsrozumitelnější a nejjasnější kauzu Babišova dotačního podvodu. Útok je veden z Generální inspekce bezpečnostních sborů, kde si premiér vyměnil vedení, protože to předchozí vedení mu nešlo na ruku. Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček, který tolik sliboval, jak bude hlídat Babiše a plácne ho přes prsty, kdyby chtěl ovlivňovat policii, tento nebezpečný proces umožňuje svojí nečinností a naprostou slabostí. Jestli bude stíhání Babišových zcela zjevných lumpáren udušeno, pak to znamená, že trestní sankce tu jsou jen pro lidi, kteří nemají sílu a moc. A naopak: ten, kdo má sílu a moc, nepodléhá zákonu.
...


Sabina Slonková: NEVTÍPIL CHCE DOSTAT ČAPÍ HNÍZDO K SOUDU. A PŘIŠEL ÚTOK. NEOVLIVNÍ.cz 24.1.2019.

...
Nevtípila totiž začala podle iRozhlas.cz vyšetřovat inspekce. A to poté, co jej udali jeho vlastní nadřízení z pražské policie. Ta prošla v posledním půlroce velkou personální obměnou. Prakticky všichni šéfové, kteří s Nevtípilem kauzu Čapí hnízdo rozjížděli, rezignovali.

Své úmysly s vyšetřováním dotačního příběhu premiéra už přitom Nevtípil oznámil i svým novým šéfům.

“Řekl, že je případ v podstatě hotový. Potřebuje prý doplnit ještě pár drobností a pak navrhne státnímu zástupci, aby všechny – kromě premiérova syna – obžaloval. Syn stále není k zastižení, tak ho chce řešit samostatně,” popsal Nevtípilovy plány jeden z jeho kolegů z pražské policie.
...


Očima Saši Mitrofanova: Bratři a sestry v papalášském triku. Aktuálně 23.1.2019.

...
Teď je Babiš na židli, komunisté a okamurovci spokojeni. Společně ukázali, že demokraty díky svým voličům dokážou kopnout do holeně. Roli ČSSD pak lze popsat citátem od levicového gurua, ač se k němu sociální demokraté nehlásí:

„Nikdo nemůže za to, že se narodil jako otrok. Ale otrok, jemuž je nejen cizí snaha být svobodný, ale který omlouvá a přikrašluje své otroctví, takový otrok je lokaj a hulvát, který vyvolává oprávněné pocity nelibosti, pohrdání a štítivosti.“ (V. I. Lenin).
...


Radkin Honzák:Zeman není psychopat – škodí ale neméně. Blog Aktuálně 22.1.2019.

...
Zeman stejně jako Babiš jsou přitažlivé vzory pro ty, kteří by rádi vstoupili do výtahu k moci a takových je mnoho. Oba jsou ale špatní proto, že tak činí v rozporu s pravidly, která by naopak jako čelní představitelé státu měli dodržovat a hájit. Je na čase pochopit jakým způsobem a s jakými důsledky představují ZLO, které nemůže přinést dobré plody.
...


Pavel Páral: Vana plná nafty: jak se propojily obchodní zájmy Vařeky a Babiše. Euro, 20.1.2019.

...
Jindřich Vařeka starší, zakladatel dnes už evropské firmy vyrábějící vybavení koupelen, se dožil devadesáti let. V těch posledních deseti se však pustil do daleko kontroverznějšího byznysu, v němž se jeho zájmy propojily se zájmy jeho mnohaletého přítele a souputníka, Andreje Babiše. Vařeka - stejně jako o mnoho mladší Babiš - pracoval před listopadem 1989 v zahraničním obchodu na mnoha významných postech a stejně jako on byl evidovaným agentem StB pod krycím jménem Jindra. Nějaký čas byl podle některých zdrojů v zahraničí i přímým Babišovým nadřízeným.

Po revoluci se postavil k nové realitě čelem a na rozdíl od jiných aktérů pézetek včetně Babiše si „nezprivatizoval“ část byznysu svého dosavadního majitele, ale pustil se do regulérního podnikání v oboru vybavení koupelen. V roce 1991 založil v Příbrami společnost Ravak, která je dnes lídrem oboru ve střední a východní Evropě. Zároveň se však stal mocným bossem ve svém městě, kterému se po léta říkalo středočeské Palermo, a udržoval těsné vztahy s dnešním premiérem. Nepřekvapí, že jeho syn Jindřich Vařeka mladší se stal starostou Příbrami za hnutí ANO.
...
František Novák:Politika Bruselu skosila třetinu evropských rodinných farem. Peníze shrábl Agrofert a spol. Euro, 17.1.2019.

...
„Současný systém zemědělských dotací z EU, který je vázaný na počet hektarů a počet hospodářských zvířat, tak jak je nyní nastaven, zcela jednoznačně a prokazatelně podporuje velké hráče na úkor menších subjektů. Svědčí o tom například i veřejné údaje ze statistického sledování zemědělských podniků FADN (zemědělská účetní datová síť) v ČR zveřejněné v roce 2017. Podniky právnických osob pobíraly v roce 2016 celkové provozní dotace o 20 procent, tedy o 2000 korun na hektar, vyšší než podniky fyzických osob tj. převážně menších zemědělců,“ argumentuje Šebek.

Ještě v roce 2012 tomu podle něj bylo zcela naopak. „Přispívá k tomu také dlouholetá snaha a lobbing v ČR velkých a super velkých podniků (o výměře desítek tisíc hektarů), které mají v Česku hluboké a trvalé zastání a maximální politickou podporu (Andrej Babiš, Miroslav Toman, Agrární komora, Zemědělský svaz,…),“ dodává Šebek.

Ročně zemědělci v EU získají 60 miliard eur (1,5 bilionu korun). Čtyři pětiny z těchto prostředků čerpá největší pětina zemědělských subjektů. Mocná evropská zemědělská lobby odmítá, aby se na tomto principu něco měnilo i pro rozpočtové období po roce 2021.
...
Martin Lobotka: Vláda tančí, do podpalubí teče. E15, 14.1.2019

... Zaprvé – po očištění o příjmy z EU a také na ně navázané výdaje skončil loňský rozpočet v deficitu. V mírném, kolem dvou miliard, ale pořád v deficitu. Zadruhé – a to je mnohem důležitější – stalo se to v roce, který byl z hlediska fiskální politiky mimořádně příznivý: svižný ekonomický růst pokračoval, plná zaměstnanost tlačila nahoru mzdy, firmám rostly zisky a tak dále. To všechno se projevilo v silném růstu daňových příjmů: ty do státní kasy přinesly dodatečných 83,3 miliardy korun zejména díky dani z příjmů zaměstnanců, jejíž výběr meziročně vzrostl o 18 miliard, a pojistnému na sociální zabezpečení – plus 47 miliard. Naopak příjem z DPH i přes všechno deklarované zefektivňování výběru, které místy, zejména v případě zajišťovacích příkazů, hraničilo s nezákonností, vzrostl jen o 4,9 procenta – třináct miliard, což v roce, kdy nominální spotřeba domácností v prvních třech čtvrtletích vzrostla o 6,3 procenta, není nic světoborného.

Zvláštní, až bizarní je ovšem fakt, že běžné výdaje vlády vzrostly o 83,3 miliardy korun, navlas stejnou částku, o niž vzrostly daňové příjmy. Vláda prostě utratila na běžný provoz přesně tolik, kolik od šlapající ekonomiky dostala. Přidala totiž v podstatě každému, kdo dýchá – dodatečných 26,6 miliardy korun šlo na sociální dávky, 13,4 miliardy dala vláda navíc svým zaměstnancům, dalších 19 miliard pak nižším administrativním celkům na vyšší platy jejich zaměstnanců, hlavně učitelů. Vše mandatorní, tudíž do budoucna de facto nezvratné výdaje.

...
Radkin Honzák:Teď se všichni stydí; já ne! Blog Aktuálně, 12.1.2019

... Chci tedy konstatovat, že ti lidé, kteří se teď tváří jako kormidelníci tohoto státu, za které se stydí moji spoluobčané, nevědí vůbec, co to stud je a proto absolutně nemá cenu touto emocí plýtvat. Spíš je na místě důsledně a konečně už také tvrdě požadovat, aby plnili, to co jim předepisuje Ústava, zákony a platné vyhlášky. ...
Jiří Sezemský: Policie potichu odkládá Babišovy kauzy. Po korunových dluhopisech prodej firmy Profrost. Forum 24,11.1.2019.

... Krátce poté, co vláda získala důvěru, odložila policie v ústraní zájmu druhý vážný případ, týkající se premiéra Babiše. Po kauze výhodného nákupu korunových dluhopisů jde podle zjištění deníku FORUM 24 o související prodej podezřele předražených akcií jeho firmy Profrost holdingu Agrofert. K odložení přitom došlo po jmenování nového vedení elitního policejního útvaru. ...
Petr Havlík:Otázky, na něž Andrej Babiš stále dluží odpovědi (krom mnoha jiných). Forum 24, 2.11.2018.
...
1.Proč byla nově založená společnost Imoba, s.r.o. (7. června 1994, se sídlem na adrese Agrofertu, JUDr. Evou Hlaváčkovou) 17. června 1994 prodána švýcarské společnosti Plastagra SA, aby byla 16. prosince 1994 koupena zpět Agrofertem, který byl následně (13. února 1995) ovládnut švýcarskou společností O.F.I.? Kdo konkrétně stál za společností O.F.I.?

2.Proč je společnost Imoba mezi 20. březnem 2000 a 14. srpnem 2008 vlastněna švýcarskou společností Fertagra SA a ne Agrofertem (jak tomu bylo před, a pak i po tom), když Andrej Babiš podle svých slov k podnikání nepoužívá zahraniční společnosti?

3.Proč Imoba v letech 2012 a 2013 navýšila základní jmění (nepeněžitě) o 8 mld. Kč, aby ho následně v roce 2014, po odštěpení do Synbiolu, zase snížila (již v hotovosti) o 2 mld. Kč? Nebylo to proto, že pokud byste chtěl Synbiol kapitalizovat prostřednictví dividendy vyplacené z Agrofertu, tak by bylo nutné z této částky zaplatit srážkovou daň ve výši 15 %?

4.Za co jste mezi lety 2000 a 2003 koupil 55 % akcií Agrofertu, jejichž tržní cenu lze na základě výsledku hospodaření za rok 2000 odhadnout na 4,0–4,5 mld. Kč?

5.Jak vysvětlíte, že pro účely fúze „matky do dcery“ Agrofertu v roce 2005 (kdy hodnota Agrofertu nepochybně činila již miliardy Kč) bylo 100 % akcií matky oceněno „znalcem“ jen na 216.272.000 Kč? Nebylo to proto, že by se z rozdílu musela zaplatit daň z příjmů?

6.Jak se přesně docílí toho, že Agrofert dostane povolení k emisi korunových dluhopisů poslední pracovní den platnosti zákona, který umožňuje tuto daňovou optimalizaci?

7.Proč si Agrofert od vás v letech 2012-2014 prostřednictvím dluhopisů půjčil cca 1,5 mld. Kč, když Vám ve stejném období na odměnách (včetně odvodů) zaplatil celkem 1,087 mld. Kč? Existuje doklad o bankovním převodu výše uvedené částky 1,5 mld. Kč? Z jakých zdrojů tato částka byla?

8.Co říkáte na to, jako bývalý ministr financí soustředěný na výběr daní, že v roce 2010 Andrej Babiš prodal Agrofertu, 100% vlastněnému Andrejem Babišem, 80 % akcií společnosti Profrost, které byla v roce 2010 přiznána úleva na dani z příjmů ve výši 109.940.000 Kč, za 527.486.800 mil. Kč a nezaplatil z toho ani korunu na dani z příjmů?

9.Jak vysvětlíte, že v projektu fúze společností Afeed CZ, ZZN Pomoraví a Navos ze dne 29. března 2011 je uvedeno, že všechny 3 předmětné společnosti jsou 100% vlastněny společností Agrofert, když ve svých zveřejněných příjmech uvádíte, že jste společnost Afeed CZ, která neměla žádnou hodnotu, Agrofertu za 59 mil. Kč prodal až 2. května 2011 (opět bez nutnosti platit z výnosu daň z příjmů)?

10.Za co přesně jste v roce 2014 inkasoval od Agrofertu 244 mil. zdanitelných příjmů, když jste od 29. ledna 2014 vykonával funkci ministra financí? Jak přesně vypadalo Vaše protiplnění za vyplacené zdanitelné příjmy?

11.Jak přesně se stalo, že v konkurzu společnosti U Rytířů mají Kostelecké uzeniny přihlášenu pohledávku 55,518 mil. Kč, přičemž při podání návrhu na konkurz jsou závazky společnosti vyčísleny na 31,320 mil. Kč, z čehož 971.169 Kč jsou závazky vůči Kosteleckým uzeninám?

12.Opravdu si myslíte, že Čapí hnízdo, projekt v cestovním ruchu za 1 mld. Kč (vaše slova), je malý či střední podnik?


Vzpomínka k výročí činu Jana ZajíceJan Gazdík, Daniel Poláček : Jedu se upálit, řekl Jan Zajíc spolužákům a rozdal jim své věci. Nikdo ho nezastavil. Aktualne.cz. 25.2.2019.
...
"Stávka skončila, slzy oschly a zůstala jen nepřekonatelná hořkost a obrovská, nesmiřitelná nenávist. Často navečer nemůžu ani usnout. Do novin se nemůžu ani podívat, chytne mě vždycky zlost. Lidé kolem mi připadají nevšímaví a zbabělí. A když už nemají žádnou z těchto vlastností, tak jsou zase zamilováni do naší ´populární čtyřky´ (Alexandr Dubček, Ludvík Svoboda, Oldřich Černík, Josef Smrkovský - pozn. red.). Nikdo nám v našem boji nepomůže. Musíme si pomoci sami. Otázkou zůstává jak? Vydržím! Ale nesnáším nečinnost, ta ubíjí," píše Jan Zajíc.
...
Tramp:Jan Zajíc
Nezapomínáme.K 50.výročí činu Jana PalachaBohumil Pečinka:Potíže s Janem Palachem. E15, 16.1.2019
...
Dnešní společenská atmosféra má blízko k mentalitě husákovské éry, která se mimochodem snažila sebemenší zmínku o Palachovi tutlat. Stejně jako tehdejší i současná vládní moc se snaží uplácet celé vrstvy sociálními dávkami a slevami. Výměnou za to požaduje pasivní podporu pro kšefty vládnoucích elit s dotacemi nebo velké obchody určitých skupin s Ruskem a Čínou. Palachovo (a Zajícovo a Plockovo) sebeupálení má v této hodnotové konstelaci punc činu blázna, naivy, depresivního jedince, prostě toho, kdo nepochopil „novou realitu“. On ji však pochopil až moc dobře.
...
K 30.výročí listopadu 1989David Klimeš, HOSPODÁŘSKÉ NOVINY 2. 1. 2019
... Tři dekády po Husákovi a Jakešovi tak český národ zas v nerozbrojné jednotě dělníků, rolníků a pracující inteligence naplňuje jejich kádrový plán z roku 1989 − komunistický dorost z 80. let se na vrcholu svých sil mezi padesátkou a šedesátkou dostává do vedení státu i do všech koutů veřejného života.
Tak tedy, čest kádrové práci, soudruzi!


Ke stoletému výročí vzniku 1.Československé republikyKarel Schwarzenberg:Projev v poslanecké sněmovně k připomínce výročí 28.října:
...,, Naše Československá republika zanikla. Naše dnešní Česká republika je něco jiného. Že jsme opustili ideály československého národa, československého státu, prosím, chápu, dějiny se změnily. Ale ty ostatní myšlenky, na kterých tento stát byl budován, a Masaryk nám připomněl, že státy vzkvétají a scházejí na základních myšlenkách, které byly postaveny." ...

...,, Opustili jsme všechny ideály a zůstalo nám pouze národní sobectví, na kterém tento náš novodobý stát stavíme. Obávám se, že to je poněkud chabý základ pro stát." ...

Bohumil Doležal: Oslavy 28.října v ponurém osvětlení.
...,, Na naší politické scéně dominuje rodinná firma Andreje Babiše s vyvinutou ekonomickou, politickou i mediální sekcí. Válcuje aspoň zatím vše, co se jí postaví do cesty. Spolu s extremisty a komunisty a za spoluúčasti zdeptané ČSSD spolehlivě dominuje Poslanecké sněmovně. Dominuje i ve vládě, opřené o smluvní podporu komunistů. Hlava státu, hlavní aktér zítřejších oslav, využívá nepřesně vymezeného mandátu, který získal v dvojí přímé volbě, a orientuje naši zemi někam, odkud jsme před devětadvaceti lety se štěstím vyvázli." ...

Petr Havlík: Lhát a krást s úsměvem! Nebát se, ani nestydět!
...,, Čeká nás slavicí týden u příležitosti stého výročí založení republiky. Samotný fakt výročí by neměl překrýt to, že tandem Babiš–Zeman se svými oddanými služebníky dnes a denně pošlapávají étos otců zakladatelů, ke kterým se nyní budou pokrytecky klanět. Masaryk nebyl bez chyb, ale už tehdy varoval před komunismem a ruským vlivem. A my tady teď máme obojí v plné parádě a v různých variacích. Dnešní mlčení může znamenat legalizaci normalizace II, se všemi důsledky z toho plynoucími. Stratégové ruské hybridní války zřejmě považují ČR za již dobyté území, s tím, že jsou asi připraveni se o kořist podělit s další východní říší Čínou. Vyhlídky bohužel ne nereálné. Máme však stále ještě na výběr – svobodu, nebo otroctví, i když v „moderní“ konzumní soft variantě pro 21. století. Společnost, která rezignuje na své hodnoty, je pak ani nemůže sdílet – nemá co. Nenechme to dojít tak daleko. Náprava by pak mohla trvat celou generaci. I proto je třeba, abychom mysleli na časy postbabišovské a postzemanovské, a byli na ně připraveni, abychom nemuseli v budoucnu zase zažívat ty nekonečné seriály absurdit a drzostí jako nyní."
K výsledkům voleb 2017 a 2018Čtvrtá Mojžíšova (Nm 14 32-33 ):

Avšak vy, vaše mrtvá těla padnou na této poušti a vaši synové budou pastevci na poušti po čtyřicet let ...


    Zpět