Archeologický průzkum v Dubicku za kostelem

z pohledu kopáče


Archeologické naleziště v Dubicku - prosinec 2016
Archeologický průzkum v Dubicku za kostelem - podzim 2014

Záchranný průzkum v roce 2015


Říjen 2015 - Kanál pro odvod dešťové vody

Odpad 2 V říjnu se Na Tvrzisku kopal odpadní kanál pro odvod dešťové vody.Po skrývce ornice bylo třeba místo prozkoumat. Suché a teplé počasí proměnilo spraš pod odhrnutou ornicí v tvrdou hmotu připomínající kámen. V horní části kanálu byly nalezeny keramické zlomky, nebylo jich mnoho.

Odpad 1 Ve střední části byla spraš promísena se splavovanou tmavší hlínou, což signalizovalo možnost nějakých nálezů. Ve skutečnosti jich však ubylo a přibylo tlaku na rychlé ukončení záchranného průzkumu. Vykopaly se proto jen sondy, které potvrdili, že toto místo není archeologicky bohaté.

Odpad 1 Ve spodní části se sklonem k vysušené vodoteči nebylo pod skrývkou ornice známky po nějakých objektech. Tato část se nekopala.



Říjen - Prosinec 2015 - Rodinné domky

Odpad 1 Odpad 1 K prvnímu případu se archeologové dostali pozdě. Byly již vykopány základy a provedeny práce pro vybetonování základové desky. Co pod ní bylo , se už nikdo nikdy nedozví. Na zbytku odkrytého pozemku bylo nalezeno ještě několik objektů, které byly prokopány. V pravém horním rohu pozemku je vidět místo bohaté na nálezy hodně staré tuhové keramiky.

Část přístupného pozemku byla pokryta tvrdou krustou z udusané a vysušené spraše, uježděné stavebními stroji. Bylo vykopáno několik sond s malým množstvím nálezů.

Odpad 1 Odpad 1 Další odkrytá parcela byla bez problémů. Bylo na ní i mnoho zajímavých nálezů. jedním ze zajímavých objektů byla jáma plná vypálené mazanice, pravděpodobně nějaká pec (obrázek vpravo). V rozdělané jámě v popředí levého obrázku se našlo kamenné kulaté závaží se žlábkem po obvodu. Práci však již komplikovalo počasí. Déšť a občasný sníh sice horní vrstvu odkryté plochy provlhčil, ale většinou tím práci jenom zkomplikoval.

Odpad 1 Odpad 1 Při čištění boční stěny jedné z jam, v hloubce asi půl metru, motyčka zavadila o nějaký střep. Po chvilce kutání se na světlo dostal tento krásný hrníček. Pod přilepenou hlínou je zcela nepoškozen. Je datován do doby bronzové. Pod vrsvou materiálu, který utěsňuje hrdlo byl dutý prostor. Na obrázku vlevo je vidět, že byl v převrácené poloze vlastně již mimo jámu. Jakoby ve zvlášť vyhloubené kapse.Že byl převrácen, obsah vytekl do hlíny a vytvořil ten těsnící koláč.

Takový kousek nádobí přece musel v domácnosti chybět. Jako neodborník mohu mít nejrůznější představy, co se zde asi mohlo odehrát. Nezbedné dítě, které zahrabalo hrnek s protivnou kaší, nešťastná kuchařka která ukryla připálený oběd nebo byl hrnek zavržen a pohřben i se svým zlým duchem , protože se z jeho obsahu udělalo někomu šoufl?



Záchranný průzkum v roce 2016


Záchranný průzkum probíhal s určitými přestávkami od 29.března do 17.srpna. Bylo prozkoumáno asi sedm stavebních parcel v místech jejich skrývky.

parcela 1 parcela 2 parcela 3

Některé byly velmi bohaté na množství objektů, někde bylo nutno prozkoumat poměrně velkou plochu, ale také se našlo místo, které se po pracném očištění ukázalo být archeologicky málo zajímavé.

nora Někdy se z nadějného objektu vyklubalo něco , co připomínalo noru od křečka.

bronz 1 bronz 2 Jindy se narazilo na zajímavé nálezy. Zde je část bronzové sekyrky která se majiteli rozlomila v místě nasazení topůrka. Větší část nám pravděpodobně neschoval - zatím jsme ji nenašli. Nejspíš ji našel on a posloužila mu k výrobě nového nástroje. Zbytek věnoval šumperskému muzeu.

bronz 3 bronz 4 Našlo se i několik úlomků brozových jehlic ...

pazourek broušená industrie ... ale také štípané a broušené kamenné nástroje.

kost čelist V několika jámách se dochovaly i kosti zvířat.

přeslen závaží Nejpočetnější byly střepy keramiky z různých dob. A kromě střepů i některé téměř nepoškozené nálezy, jako tento keramický přeslen a závaží.

nádobka nádobka Ve vrstvě tmavé, popelem prosycené hlíny se našla i tato malá nádobka. Snad mne archeologové neukamenují. Podle mého laického názoru by to mohl být žárový pohřeb malého dítěte, jehož hrob ponechali nablízku matce. Nepohřbili ho mezi dospělé jedince na tehdejší pohřebiště. Ale raději si počkejme na závěrečnou zprávu odborníků.

Jan Kopa

Listopad 2016



Archeologické naleziště v Dubicku - prosinec 2016
Archeologický průzkum v Dubicku za kostelem - podzim 2014

    Webový občasník

    Úvodní stránka